0879 01 71 71
0879 50 30 88

 

Имейл:
info@creditor.bg

Въпроси и отговори

За какво да внимавате при договаряне с фирми за бързи кредити?

За бързите кредити има въведен със закон таван на годишния процент на разходите, но той често се заобикаля с различни измислени такси като такса за липса на поръчител, такса за правна обработка на документите и т.н. Има погасителни планове, съгласно които при изтеглени 3 000 лева трябва да се върнат 9 000 лева!

Най-честите неравноправни клаузи в договори за бързи кредити са прекомерни лихви и такси. Разпространено е и непредставянето на достатъчна, точна и своевременна преддоговорна информация за вземане на информирано решение при сключване на договор за кредит или на анекс към такъв договор. Други коварни практики са предоставяне за подпис на непопълнени в цялост бланки за договор и малък размер на шрифта (забранено от закона), както и липсата на задълбочени проверки относно кредитоспособността на клиента (задължително по закон). Те водят до тежки последствия като например потребител с 9 бързи кредита, които не може да обслужва. Често потребителите на такива услуги се сблъскват и с липса на информация при прехвърляне на вземания по договор за кредит, начисляване на недължими лихви и прекомерни обезщетения при предсрочното му погасяване, непредоставяне на справка за оставащите суми по дълга и използване на неправомерни методи за събиране на дълга и психологически натиск.

Запорираха ми цялата заплата, има ли какво да направя?

Ако върху банковата сметка, на която получавате превод на заплата бъде наложен запор, следва да знаете, че ЧСИ няма право да вземе цялата сума в сметка. Сума равна на минималната работна заплата (933 лева) е несеквестируем доход – ЧСИ не може да слага ръка върху нея. В зависимост от това дали имате деца или не, ЧСИ може да вземе една-трета или една-втора от горницата над минималната работна заплата.

Пример: получавате 1933 лева заплата. Сумата от 933 лева е несеквестируем доход, горницата е 1000 лева. Ако сте без дете ЧСИ ще има право на половината, или 500 лева. Ако сте с едно дете ЧСИ ще има право на една трета, или 333,33 лева.

Задължително е да се запознаете с изпълнителното дело – може да се окаже, че сумите, които търси кредиторът, поискал запор върху сметката ви, са погасени по давност. В този случай е добре да се обърнете към адвокат. Той ще ви помогне да установите недължимостта на предявените вземания към вас пред съда, с цел да бъде вдигнат запорът върху сметката ви.

Наистина ли фирмите за бързи кредити мамят?

В близо 90% от случаите търговците, които предлагат бързо кредитиране, използват нелоялни търговски практики и нарушават законите за защита на потребителите на кредити. Такива нелоялни търговски практики са например такси за управление на кредита, начисляване на различни наказателни лихви и всякакъв вид плащания, свързани със задължения, които потребителят не би трябвало да има по закон! Дори има такси за експерсно разглеждане на документи, които приближават размера на кредита. Събирането на такива такси и комисионни, както и за оценка на кредитоспособността на потребител е невъзможно, забранено и неморално, защото дружествата за бързи кредити така или иначе предлагат експресна услуга.

Едва след запор на заплатата разбрах че съм осъден, какво следва?

Безброй са случаите, в които при опит да изтеглим пари от банка или банкомат, разбираме, че сметката ни е запорирана. При проверка в банката се установява, че има изпълнително дело от ЧСИ и наложен запор.

Запорът на банковата сметка е действие от страна на ЧСИ, чиято основна цел е да изненада длъжника – да не му даде възможност да изтегли парите от сметката и всички последствия. Обикновено запори се налагат веднага след образуването на изпълнително дело – преди длъжника да получи покана за доброволно изпълнение (ПДИ) или уведомление за образувано изпълнително дело. Законът изисква обаче да ви бъде връчена покана за доброволно изпълнение в 14 дневен срок, и едва след това да се премине към запор.

Колко съм надплатил?

Изчисляването на точният размер на надвнесената по бърз кредит сума, следва да се направи въз основа на данни от договора за кредит, погасителния план към него и информация за изплатените вноски.

Преди да бъде извършено това изчисление, може да се направи приблизителна оценка на надплатените суми, като обикновено техният размер варира между 50% и 100% от главницата по кредита. Процентът варира в зависимост от условията на дружеството – кредитор, както и срока за изплащане.

Има ли давност за изискване на надплатените от мен суми?

Да, давността за претендиране (по съдебен ред) на надвнесени от Вас суми е 5 години, считано от плащането им.